Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de colaborare

va rog sa ami dati un raspuns cat mai urgent daca se poate la urmatoarea mea problema:
sunt pensionata pe caz de boala fara drept de munca si am semnat un contract de colaborare fara carte de munca cu program de lucru part tyme. Ami este teama sa nu pierd pensia. Va rog raspundeti-mi cat mai repede
Cu stima
Art. 94. - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională,
indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute
la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
multumesc
probabil o sa trebuiasca sa renunt