avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de colaborare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de colaborare

va rog sa ami dati un raspuns cat mai urgent daca se poate la urmatoarea mea problema:
sunt pensionata pe caz de boala fara drept de munca si am semnat un contract de colaborare fara carte de munca cu program de lucru part tyme. Ami este teama sa nu pierd pensia. Va rog raspundeti-mi cat mai repede
Cu stima
Cel mai recent răspuns: lumidrula , utilizator 07:55, 16 Noiembrie 2006
Art. 94. - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională,
indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute
la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
multumesc
probabil o sa trebuiasca sa renunt

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incompatibilitati? lenareg lenareg Poate un pensionar pe caz de boala sa fie presedinte sau membru al Consiliului de Administratie la un O.N.G. CHIAR SI ONORIFIC ADICA FARA SA FIE PLATIT? (vezi toată discuția)
Cumul de venituri: pensie invaliditate ii + contract colaborare traducere Vasile Rascanu Vasile Rascanu Am o pensie de invaliditate dradul II . Anual , pana acum, am avut si am un singur contract de colaborare cu o editura pentru traducere roman anual, mai mult ... (vezi toată discuția)
E legal ca un pensionar pe caz de boala sa deschida firma si sa fie administrator clipa silvia clipa silvia E legal ca un pensionar pe caz de boala sa deschida firma si sa fie administrator? (vezi toată discuția)