Forum Discuţii juridice Traduceri Cumul de venituri: pensie invaliditate II + contract ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cumul de venituri: pensie invaliditate II + contract colaborare traducere

Am o pensie de invaliditate dradul II . Anual , pana acum, am avut si am un singur contract de colaborare cu o editura pentru traducere roman anual, mai mult nu imi permite invaliditatea. Cum si drepturile de autor se impoziteaza, am intrat in vrie datorita noilor "reglementari" ! Sa inteleg aberatia precum ca mi se anuleaza pensia pentru ca lucrez o ora pe zi cateva luni pe an si traduc un roman ? Drepturile le cedez editurii care plateste o suma derizorie , in plus se aplica un impozit consistent, e ceva absolut temporar, deci ? Oricum ultimul contract a fost incheiat in iunie , inainte de tot promulgarea acestor noi "reglementari" ! Deci ? Tare mult va multumesc !
Potrivit art. 94 alin. 1 din Legea nr. 19/2000, Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesionala, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmasi orfani de ambii parinti, pe perioada scolarizarii, pana la varstele prevazute la art. 66 lit. a) si b);
b) nevazatorii;
c) pensionarii pentru limita de varsta;
d) pensionarii de invaliditate de gradul III."
[ link extern ]
L.C.