avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incompatibilitati?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incompatibilitati?

Poate un pensionar pe caz de boala sa fie presedinte sau membru al Consiliului de Administratie la un O.N.G. CHIAR SI ONORIFIC ADICA FARA SA FIE PLATIT?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:40, 3 Septembrie 2010
Legea nu prevede nici un fel de incomatibilitaste in acest sens nmai ales daca activitatea nu este remunerata
Dar mai poate presta o munca chiar onorifica daca este pensionat pe caz de boala?
1. Dvs. ne cereti noua sa ne pronuntam asupra aceea ce nu este cuprins in lege. daca legea nu distinge nici noi nu o putem face.
2. Legea 19/2000 spune doar:
Art. 94 - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
3. Nu se pomeneste nimic de munca fara plata (onorifica).
4. Poate pensionarul respectiv vrea sa fie activ, atat cat ii permite sanatatea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E legal ca un pensionar pe caz de boala sa deschida firma si sa fie administrator clipa silvia clipa silvia E legal ca un pensionar pe caz de boala sa deschida firma si sa fie administrator? (vezi toată discuția)
Contract de colaborare lumidrula lumidrula va rog sa ami dati un raspuns cat mai urgent daca se poate la urmatoarea mea problema: sunt pensionata pe caz de boala fara drept de munca si am semnat un ... (vezi toată discuția)
Pensie limita de varsta giagi giagi Daca sunt asociat al firmei.Am fost angajat ca dir.ec.al firmei.Am iesit la pensie limita de varsta.In urma deciziei de pensionare CIM s-a incheiat. Ca ... (vezi toată discuția)