Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... incompatibilitati?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

incompatibilitati?

Poate un pensionar pe caz de boala sa fie presedinte sau membru al Consiliului de Administratie la un O.N.G. CHIAR SI ONORIFIC ADICA FARA SA FIE PLATIT?
Legea nu prevede nici un fel de incomatibilitaste in acest sens nmai ales daca activitatea nu este remunerata
Dar mai poate presta o munca chiar onorifica daca este pensionat pe caz de boala?
1. Dvs. ne cereti noua sa ne pronuntam asupra aceea ce nu este cuprins in lege. daca legea nu distinge nici noi nu o putem face.
2. Legea 19/2000 spune doar:
Art. 94 - (1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
a) copiii urmaşi orfani de ambii părinţi, pe perioada şcolarizării, până la vârstele prevăzute la art. 66 lit. a) şi b);
b) nevăzătorii;
c) pensionarii pentru limită de vârstă.
d) pensionarii de invaliditate de gradul III.
3. Nu se pomeneste nimic de munca fara plata (onorifica).
4. Poate pensionarul respectiv vrea sa fie activ, atat cat ii permite sanatatea.