Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TRANZACTIE PARTAJ SUCCESORAL HOTARARE 2008
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TRANZACTIE PARTAJ SUCCESORAL HOTARARE 2008

Buna ziua,
Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie:
In iulie 2008 am primit acasa instiintare de hotararea privind o tranzactie intre fratele meu si mine privind iesire din indiviziune.
Acum in 2010 am vrut sa legalizez hotararea si mi-au spus ca trebuie sa platesc o taxa de timbru de trei la suta din valoarea tranzactiei.
Avand in vedere ca noua lege de timbru a aparut in iunie 2009 cum pot evita aceasta taxare, avand in vedere ca este si tranzactie ?Care este calea de urmat?-locuiesc in Ploiesti
Va multumesc pentru raspuns.
eu am impresia, neclara, ca trebuie platit doar 19 ron pt fiecare exemplar..

Daca e HJ, trebuie timbrata la judecatorie. Nu cred sa fie asa taxe de timbru! Una este tranzactia si alta investire hotararii cu un anumit titlu.Dar de cand se legalizeaza hotararile judecatoresti?