avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii reducere salariala cu 25 %
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

reducere salariala cu 25 %

Buna ziua

Avand in vedere prevederile Legii 118/2010 art. 1 , alin1, prin care "se diminueaza cu 25% cuantumul brut al salariilor lunare, inclusiv sporuru si alte drepturi salariale" si coroborat cu prevederile art. 11, alin.2, din Legea 330/2009, va rog sa-mi comunicati punctul de vedere legat de urmatoarea speta:
reducerea de 25 % se aplica si asupra stimulentelor aferente lunii mai si platite in luna iulie?
nelamurirea provine datorita prevederilor Legii 118/2010,care face referire la "salariile lunare de incadrare" si la ce anume se refera , la salariul tarifar?

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Popa Dorina , utilizator 21:10, 30 Iulie 2010
Din raspunsurile pe care le-am primit pana acum de la cei care ar trebui sa ne verifice cum aplicam aceasta lege , am inteles ca orice drept platit dupa luna iulie , se diminueaza cu 25% . Dar nici ei nu sunt inca lamuriti. Inca se mai bajbaie in problemele legate de Lg. 118/2010.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu director regie autonoma de interes local machis machis Prin OUG 79/2008 art.3 indice 1 s-a stabilit salariul directorului regiei autonome la nivelul salariului unui viceprimar. Salariul viceprimarului a fost ... (vezi toată discuția)
Legea 118/2010 - reducerea cu 25% se aplica si in cazul stimulentelor? MARIAN MOCANU MARIAN MOCANU Buna ziua. Am o neclaritate referitor la aplicarea Legii nr. 118/2010. Stimulentele acordate personalului cu atributii in administrarea creantelor fiscale in ... (vezi toată discuția)
Diminuarea cu 25% in vederea restabilirii echilibrului bugetar ana-lili ana-lili Considerati ca al 13-lea salar pentru 2009, acordat in luna iulie 2010, intra sub incidenta leg.118/2010. Se aplica reducerea de 25% si la acesta? (vezi toată discuția)