Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Legea 118/2010 - reducerea cu 25% se aplica si in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Legea 118/2010 - reducerea cu 25% se aplica si in cazul stimulentelor?

Buna ziua.
Am o neclaritate referitor la aplicarea Legii nr. 118/2010.
Stimulentele acordate personalului cu atributii in administrarea creantelor fiscale in conformitate cu prevederile art. 227, alin. 4 din O.G. Nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările şi completările ulterioare sunt afectate de aceasta reducere de 25%?
Avand in vedere faptul ca aceste stimulente nu se acorda conform legii 330/2009, iar legea 118/2010 face referire la drepturile de natura salariala acordate in baza acestei legi si alte cateva categorii de venituri, expres mentionate in art. 2, inclin sa cred ca stimulentele nu sunt afectate de reducerea cu 25%. Parerea mea.
L 118/2010, ART. 1
(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/indemnizaţiilor lunare de încadrare, inclusiv sporuri, indemnizaţii şi alte drepturi salariale, precum şi alte drepturi în lei sau în valută, stabilite în conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice şi ale Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2010 privind unele măsuri de reîncadrare în funcţii a unor categorii de personal din sectorul bugetar şi stabilirea salariilor acestora, precum şi alte măsuri în domeniul bugetar, se diminuează cu 25%.

Stimulentele nu se incadreaza aici, cum sa le reduci cu 25% cand nici macar nu le poti estima, intr-o luna pot fi, in alta pot fi = 0, dupa cum merg incasarile la buget... se vor reduce singure