Forum Discuţii juridice Executare silită Daca sunt citat in proces pot sa nu ma prezint ?
Discuție deschisă în Executare silită

Daca sunt citat in proces pot sa nu ma prezint ?

Am fost citat in calitate de creditor in proces cu o firma. Intre timp problema mea a fost rezolvata. Nemaiavind probleme cu firma respectiva pot sa nu ma prezint la proces ?
Ati actionat in instanta vreun debitor pt.recuperarea datoriei? Puteti trimite un inscris instantei, recomandat cu confirmare de primire, prin care precizati faptul ca renuntati la insusi dreptul pretins( art.247 Cod procedura civila), deoarece ati rezolvat problema cu paratul, anterior primului termen de infatisare.
sigur ca da, dar ca sa fiti sigur ca totul este in ordine e bine sa va duceti si sa luati cu dvs dovada ca s-a platit firmei respective debitul.
Daca ati fost citat in calitate de creditor inseamna ca cererea de chemare in judecata a fost depusa de catre dumneavoastra. In acest caz, in conditiile in v-ati recuperat creanta, in mod normal ar trebui sa depuneti la dosarul cauzei o adresa prin care renuntati la judecata, adresa prin care solicitati si judecarea in lipsa.
Puteti sa nu va prezentati la proces, situatie in care instanta poate dispune ( in conditiile in care nici debitorul nu se prezinta ) suspendarea cauzei.
Depuneti o cerere prin care renuntati la judecata, intrucat debitul a fost achitat de partea adversa ... la cerere atasati si copia de pe actul prin care vi s-a achitat datoria.
Trebuie sa renuntati la judecata, plangere ramasa fara obiect prin recuperarea debitului. Scapati instanta de un dosar.