Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... diferenta tva
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

diferenta tva

am platit integral costul unui autoturism marca Wolswagen in luna mai .dilerul imi mai cere diferenta de tva .Este corect?X-(X-(
Este corect !

BAZA LEGALA:
Daca ati platit integral autoturismul in luna mai 2010, aceasta plata se considera o plata in avans, dar daca livrarea ( facura) s-a facut dupa 01 iulie 2010, din punctul de vedere al Codului fiscal:
- faptul generator are loc la "DATA LIVRARII BUNURILOR" (art.134);
- iar exigibilitatea TVA intervine la data la care are loc faptul generator art.134 indice 2,
ADICA SE FACTUREAZA CU TVA 24%.

NOTA:
Probabil ca dvs. va raportati la exceptiile (derogarile) de la lit. b), alin.(2) al art.134 indice 2, care prevede ca exigibilitatea intervine:
"b) la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine faptul generator."

INSA INTERPRETAREA LEGALA ESTE URMATOAREA:
- in luna mai 2010 vi s-a facturat avansul cu TVA 19%, dar faptul generator nu a avut loc (= nu s-a livrat masina), dupa 01 iulie 2010 vi s-a livrat masina (= a avut loc faptul generator) si vi se va factura masina cu TVA 24%.

Pe factura de livrare a autoturismuli se va mentiona , printre altele:
- valoarea masinii, sa zicem, 100.000 lei cu TVA 24% 24.000 lei;
- iar pe aceiasi factura va aparea cu semnul minus avansul,
adica - 100.000 lei si - 19.000 lei
_____________________________________________________
- rest de plata 5.000 lei.

Cu alte cuvinte vi se va factura masina dupa 01 iulie 2010 cu TVA 24%.
Din pacate pentru dvs, asa prevede Legea 571/2003 Codul fiscal.

Dar puteti negocia cu dealer-ul sa suportati diferenta de TVA amandoi avand in vedere ca din mai 2010 pana la data livrarii el s-a folosit de banii dvs. (negociati, negiciati, negiciati !)