Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu terasa si administratia
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu terasa si administratia

Buna Ziua,

Au fost probleme cu terasa si acum, dupa reparatie, sunt si mai multe.
Conditiile in care se intampla toate astea sunt urmatoarele:
1) Dimensiuni/Amplasare/etc.:
- bloc de 8 etaje, eu locuiesc la et. 8
- mai exista o garsoniera la "et.9"
- apartamentul este acoperit jumatate de garsoniera jumatate este terasa
- jumatatea cu terasa are 18mp (e ca o cada)
- gura scurgerii pluviale este in centrul zonei
- conductele scurgerii pluviala trec prin dormitor (mascate de o "grinda")
2) Pana acum doi ani (Mai 2008):
- terasa era CIRCULABILA
(nu stiu cum scrie in documentele blocului din 1967 cand el a fost construit)
- in orice caz terasa avea patru straturi de smoala cu 4 de carton toate intercalate si deasupra dale de beton; de aceea deduc ca era circulabila
3) In Mai 2008 au aparut infiltratii pe "grinda" ce mascheaza conductele
- administratoarea a adus o firma de "meseriasi" ce "refacut hidroizolatia", asta insemanand ca
- au scos ce era inainte (4 straturi beton, 4 carton + dale mari beton) si
- au pus un strat membrana bituminoasa
- deci: terasa este acum NECIRCULABILA si fara "putinul" de izolatie termo pe care o mai avea de la cele 4+4+1 straturi anterioare
- culmea, firma nu a dat nici garantie la lucrare
- inca o culme, dupa ce au terminat hidorizolatia, a plouat iar infiltratiile de apa iar au aparut (problema era de fapt la imbinarea dintre gura de scurgere si cotul conductelor)
- am izolat eu portiunea si nu au mai fost probleme (de hidro, iin schimb de termo s-a simtit diferenta fata de ce era inainte)
4) In Feb 2010 cand s-au dezghetat zapezile au aparut probleme si mai mari decat in Mai 2008
- a fost afectat si tavanul
- s-a umplut pur si simplu de apa masca conductelor ("grinda" de beton) pe toata lungimea ei din dormitor
- apa picura peste tot
- aveam si bebele mic cu varsta de 5 luni (acum are 10 luni)

Ce am facut:
- filme si poze in Feb 2010
- au fost autnci ca martori toti (sef scara, administratoare, presedinte)
- am facut o adresa catre administratie in luna aprilie cand vremea frumoasa era prielnica reparatiilor
- au trecut 5 luni de atunci si tot nimic
- am cautat luna asta firme care sa refaca hidro zona acea si sa puna si strat termo (sa se recastige proprietatile dinainte de mai 2008)

Cine - ce plateste ?
- eu zic ca administratia trebuie sa gaseasca cum sa plateasca toata lucrarea inclusiv daunele in casa
- apoi sa-si scoata banii de la firma care a facut defectuos lucrarea
(dar administratia nu a luat nici o garantie si a facut o receptie defectuoasa a lucrarii hidro !?)
- inclin sa fiu conciliant/cooperant cu asociatia si sa se faca astfel contributiile:
- asociatia plateste : doua straturi de hidro pe 18 mp + 1 strat de hidro pe 28 mp de balcon si aticuri
- eu platesc : partea de termo pe 18 mp si daunele in casa
- sumele dau cam 50%-50% din suma finala (daunele din casa imi ridica cota de contributie)
- partea daunelor din casa poate le plateste firma de asigurari, apartamentul fiind asigurat
- administratiei nu ii convine, cu toate ca partea termo este o reparatie a proprietatilor terasei distruse de firma adusa in 2008
(aspectul de terasa CIRCULABILA sa fie refacut este prea scump)

Scuze daca am scris prea mult sper sa ajute detaliile.
Va rog frumos sfatuiti-ma ce este de facut ?

Buna ziua

Din aprilie si pana acum a trecut foarte mult timp si trebuia sa va sesizati mult mai devreme.
Din punctul meu de vedere, administratora trebuie trasa la raspundere pentru lucrarea facuta atunci. Faptul ca a semnat singura acel proces-verbal de receptie ridica semne de intrebare, pentru ca acest document trebuia semnat si de, cel putin, un membru in comitetul executiv. Sigur, asta nu inseamna ca a "furat" sau ca e "mana in mana" cu firma. Un alt semn de intrebare este faptul ca firma nu a acordat garantie lucrarii.
La problema din aprilie, pe care cred ca ati facut-o in scris, ati primit vreun raspuns?
Mai faceti o cerere catre presedinte, in 2 exemplare, in care solicitati convocarea in regim de urgenta a Comitetului Executiv la care solicitati sa fiti prezent. Propuneti acolo ceea ce ne-ati scris. Daca refuza tot, reclamatie la primarie.
Nu administratia trebuie sa fie de acord cu solutia dvs. ci Comitetul Executiv.
Armenteros, utilizator
Scuze ca poate reiese ca amestec lucrurile Administratia cu Comitetul Executiv (CE). Daca prin CE se intelege cel putin Presendintele asociatieide proprietari atunci pot spune ca , atunci cand au aparut problemele (Feb 2010) au fost prezenti toti Presedinte, Sef Scara, Administratoare si si-au dat aganajamentul verbal ca la "vreme buna incepem", cum vremea buna a tot fost in Apr 2010 am facut acea adresa catre administratie, in care le-am zis ca e sarcina Administratiei si Asociatiei sa execute acele lucrari conform legii 230/2007.
Aceasta adresa a fost facuta in doua exemplare, cu semnatura Administratoarei.

Imi foloseste la ceva aceasta hartie (semnata doar de Administratoare) ?