avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... reorganizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

reorganizare

Buna ziua, va rog sa-mi raspundeti daca este corect ca, in urma modificarii organigramei unei institutii publice din subordinea consiliului local, functia publica de director adjunct(economic) a fost desfiintata si persoana care a ocupat-o sa fie mutata definitiv pe post nou creat de sef birou financiar? Acest birou poate avea doar un post functie publica cu studii economice, restul fiind contractanti cu alte studii?!Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 00:00, 1 August 2010
Daca numarul subordonatilor a scazut sub 15 atunci ramane serviciu (daca sunt 7 in subordine) sau birou (5 in subordine).
Un birou financiar contabil ar trebui sa aiba in principiu personal cu studii economice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt conditiile minime pentru angajarea unui contabil sef, personal contractual ? oanaportar oanaportar ce conditii minime se cer pentru angajarea unui contabil sef, personal contractual, intr-o institutie publica ? ( studii, ani vechime, numar subordonati, ... (vezi toată discuția)
Contabil sef in administratia publica locala? corinaolaneanu corinaolaneanu Am si eu o mare problema, am in unitate(serviciu public din subordinea primariilor) un post de contabil sef. Pe og10/2008 ii dadeam conform indemnizatilor de ... (vezi toată discuția)
Nivel de studii sindicalistul sindicalistul As dori sa stiu cine stabileste nivelul studiilor pentru ocuparea unui post in cadrul unei institutii(exista si sindicat reprezentativ). Directorul general a ... (vezi toată discuția)