avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... acordare indemnizatie somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

acordare indemnizatie somaj

Va rog mult sa imi spuneti daca pot beneficia de somaj in cazul in care in ultimele 24 luni(in ordine cronologica) am lucrat astfel: 10luni lucrate, apoi 9luni somaj(intrerupt cu 13 zile inainte de terminare), apoi 3luni lucrate , apoi 1luna casnic, apoi 1 luna angajata si inchis contractul de munca din motive neimputabile mie!Adica, as vrea sa stiu daca este o problema faptul ca am avut o discontinuitate o luna in care am stat acasa in aceste 24luni..
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 20:10, 1 August 2010
Daca aveti 12 luni lucrate in ultimele 24 nu este nici o problema ca nu exista acea "continuitate" de care vorbiti. In adeverinta se trec lunile intregi pentru care ati cotizat.


mc
Ultima modificare: Duminică, 1 August 2010
ContSters109653, utilizator
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie indeplinite doua conditii:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- sa aveti lucrate si cotizate la somaj 12 luni in ultimele 24 de luni inainte de incetarea CIM.
2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.
3. Daca in aceste 24 de luni sunt si perioade in care ati fost in somaj indemnizat aceste perioade nu sunt perioade de cotizare la somaj.
4. Din datele prezentate de dvs. reiese ca indepliniti conditiile de a beneficia de indemnizatie de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ccc, angajare pe perioada determinata, somaj marcigr8 marcigr8 Am o prietena, ea la data de 24 martie 2012 a iesit din CCC, a fost angajata la o firma cu perioada determinata pentru o luna ( proba). Acum a auzit ca nu ... (vezi toată discuția)
Angajare in timpul somajului ContSters103795 ContSters103795 18.o8.2008 pana la 31.07.2009 somaj. 01.08.2009 pana la 31.08.2009 angajat. mai pot beneficia de somaj ? (vezi toată discuția)
Acordare ajutor somaj - caz particular cstmihai cstmihai Buna ziua, Am si eu o intrebare referitoare la dreptul de a primi ajutor de somaj intr-un caz particular si anume. Am lucrat timp de 3 ani intr-o companie A ... (vezi toată discuția)