Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concedierea si concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concedierea si concediul de odihna

daca esti concediat cu data de 10 septembrie....in perioada de peaviz poti sa iei concediul de odihna pentru a nu mai fi prezent la program 4 ore zilnic....bineinteles echivalentul preavizului...ex ai preaviz de 30 de zile si CO pe anul in curs de 15 zile poate fi luat in perioada de 30 de zile?
puteti sa va luati concediu pana la data concedierii
Da, se poate lua CO pe perioada preavizului . Insa daca va mai raman zile de CO, atunci zilele de CO neefectuate vor fi compensate in bani la incetarea c.i.m.
freeelis a scris:

Da, se poate lua CO pe perioada preavizului . Insa daca va mai raman zile de CO, atunci zilele de CO neefectuate vor fi compensate in bani la incetarea c.i.m.

dar daca propunerea de luare a CO, in perioada de preaviz, vine de la angajator pot refuza?
Efectuarea concediului de odihnă se realizează în baza unei programări colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, după caz, a reprezentanţilor salariaţilor, pentru programările colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programările individuale.
Se poate refuza, insa daca refuzati sa intrati in CO trebuie sa veniti la munca.