Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale inchidere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

inchidere firma

Doresc un sfat la urmatoarele probleme.

Detin o societate ce nu are activitate din 2006. Aceasta nu a fost suspendata ci a "trait" cu impozitul pe profit zero.
Cariera mea se va indrepta in domeniul juridic si nu-mi va permite sa detin un SRL, ca atare doresc sa o inchid.

Cred ca suspendarea nu reprezinta o solutie pentru mine, avand in vedere ca peste trei ani ma voi afla in aceeasi situatie. Doresc sa nu mai am batai de cap cu aceasta firma.

Care e solutia potrivita: lichidarea, dizolvarea etc? nu cunosc efectul acestor masuri.

Precizari: societatea are doi asociati. Declaratia privind impozitul pe profit nu a fost depusa in luna aprilie (nici iunie) si nici bilantul in luna mai.

Doresc sa cunosc pasii, eliminarii acestei societati si un calcul aproximativ al costului.
Pentru a putea opta pt varianta desfiintarii voluntare a firmei, trebuie sa fiti la zi cu platile catre stat, deci, implicit, declaratii depuse, impozite (eventuale amenzi) achitate.

Daca va ocupati personal, trebuie sa aveti in vedere un cost de aproximativ 450 - 500 lei reprezentand contravaloarea taxelor aferente dosarelor de dizolvare si radiere, ce se depun la Registrul Comertului.
ContSters20980, utilizator
Precizari: societatea are doi asociati. Declaratia privind impozitul pe profit nu a fost depusa in luna aprilie (nici iunie) si nici bilantul in luna mai.

Ca sa o dizolvati/radiati voluntar trebuie sa aveti la ANAF toate declaratiile depuse , impozitele platite astfel incat sa puteti obtine un Certificat de atestare fiscala curat ( fara datorii )
Dupa cum precizati acest lucru nu este posibil momentan sau cu costuri substantiale ( 500 lei amenda declaratiile nedepuse la termen + 1500 lei bilantul +..........)
Solutia lichidare cu numirea unui lichidator