Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... diploma de bac sau certificat de absolvire?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

diploma de bac sau certificat de absolvire?

Buna ziua!
Sint absolvent de liceu, promotia 2010. Pt intocmirea dosarului de somaj ce act de studii trebuie: diploma de bac sau certificatul de absolvire liceu?
Multumesc!
Orice act care sa dovedeascacum ca sunteti absolvent de liceu.
Va este suficient certificatul de absolvire liceu.
Diploma de BAC va este necesara daca doriti sa urmati o forma de invatamant superioara, adica sa urmati o postliceala sau sa dati la facultate.
Foarte promt, multumesc!
Inca o lamurite, va rog: daca reusesc sa ma inscriu la o facultate, pot primi ajut de somaj pina pe data de 01 oct, cind incep studiile universitare?
Va inscrieti la Somaj in maxim 60 de zile de la absolvire si daca n aceasta perioada nu vi se ofera sau nu gasiti un loc de munca, dupa acest termen veti primi indemnizatie de somaj.
Foarte promt, multumesc!
Inca o lamurite, va rog: daca reusesc sa ma inscriu la o facultate, pot primi ajut de somaj pina pe data de 01 oct, cind incep studiile universitare?