Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... recalcularea pensiilor
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

recalcularea pensiilor

cei pensionati inainte de 01.04.2001 care au beneficiat de grupa de munca in timpul activitatii au primit daor 50% din recalcularea punctelor de pensie; diferenta cand o vor primi? va multumesc.
Am tot citi topicul dumneavoastra, incercand sa inteleg daca este vorba despre punctajul suplimentar ce se acorda celor care au in alcatuirea stagiului de cotizare perioade incadrate in grupa superioara de munca, sau este vorba despre sumele ce se cuveneau potrivit punctajului mediu anual, majorat.

Astfel, potrivit art. 165 ind.1, din Legea nr.19/2000:
ART. 165^1*)
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

Potrivit art. II, din OUG nr. 209 din 4 decembrie 2008, pentru modificarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, astfel cum a fost modificat de art. V din ORDONANTA DE URGENTA nr. 114 din 23 decembrie 2009:
Art. II.
(1) Prevederile art. 165^1 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, astfel cum au fost modificate prin prezenta ordonanta de urgenta, se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2011, prin acordarea diferentei dintre punctajul mediu anual rezultat in urma majorarii efectuate conform prevederilor Legii nr. 218/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile ulterioare, si cel acordat conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.
(2) Punctajul mediu anual calculat conform prevederilor alin. (1) se adauga la punctajul mediu anual cuvenit sau aflat in plata in luna decembrie 2010.
(3) In situatia in care cuantumul pensiei aferent punctajului mediu anual rezultat in urma aplicarii prevederilor alin. (2) este mai mic decat cel cuvenit sau aflat in plata, se mentine cuantumul cuvenit ori aflat in plata pana la data la care, prin aplicarea formulei de calcul prevazute de lege, se va obtine un cuantum al pensiei mai mare.
(4) Drepturile de pensie rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) si (2) se acorda beneficiarilor incepand cu luna ianuarie 2011.

In anul 2008, in temeiul OUG 100/2008, pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, ati beneficiat de majorarea punctajului mediu anual pentru fiecare luna de spor, acordat pentru vechimea realizata in activitatea desfasurata in grupa I de munca sau grupa a II-a de munca.