Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

In cazul in care am luat un credit in timpul casatoriei si acum divortez ce se intampla cu rata? Eu am plecat cu hainele din casa, doar atat.
daca va ramane sotia in casa va plati dansa ratele.
Situatia se clarifica la partaj.
Trebuie vazut daca veti face capat de cerere de partaj care dintre soti va lua bunul dobandit in rate si acela va plati in continuare.
Buna ziua
divortul se finalizeaza dupa cum va intelegeti sau si apoi initiati actiunea de partaj bunuri comune unde se poate si o intelegere de comun acord
bafta
av daniela
intr-adevar situatia se clarifica la partaj dar, bine ar fi sa poti plati 50% din rate ca sa-ti fie mai usor dupa partaj cand se vor plati eventualele sulte egalizatoare. Daca creditul este pe numele ex-ului, deschide-ti un cont la banca si vireaza-i lunar 50% din rata, cu ordin de plata ca sa ai dovada platii.