Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vreau sa divortez,dar avem un apartament cumparat prin ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vreau sa divortez,dar avem un apartament cumparat prin banca

buna ziua,vreau sa divortez de sotul meu,dar avem un apartament cumparat prin banca ,la care inca se plateste rata,el locuieste acolo,dar contactul de imprumut cu banca e doar pe numele meu,el neavand dovada de venit,.Vreau sa stiu,daca el are vreun drept la acel apartament in momentul divortului,oricum e doar un credit inca...multumesc
Bunul e comun, va trebui sa-l partajati. La partaj veti cere ca imobilul sa va fie atribuit si sa-i platiti sulta reprezentand in jur de jumatate din ratele platite.
Incercati sa va intelegeti amiabil, sa cadeti de acord asupra sultei si sa partajati ap la notar
multumesc ptr raspuns,Dar vreu sa precizez ca, el nu a contribuit cu nimic la plata avansului si a ratelor,el nu are nici acum un venit demonstrabil,La fel trebuie sa impart cu el jumatate,j matate.?In contractul de imprumut cu banca el nu apare,sau mai bine zis ,apare la persoanele pe care le am in intretinere.Asta nu conteaza in nici un fel?
da ,conteaza ca si contributie nu poate solicita 50 - 50 % dar pentru a putea dovedi trebuie sa divortati cu hotarare definitiva si revocabila si apoi sa va partajati la instanta pentru a putea sa se faca diferenta la contributia fiecaruia si apoi obtineti o sulta mai mica de plata in speta un 10 % ,cam asa stau lucrurile ,daca nu alegeti calea medierii unde ajungeti la un acord de mediere si scapati mai eftin daca exista si un gram de intelegere .
bafta
multumesc forte mult ptr raspuns....in concluzie trebuie sa divortez si apoi sa fac partajul ,sperand ca instanta va tine cont de situatie,oricum ,ar trebui sa ii platesc ceva!?chiar daca el nici nu avrut sa il cumparam si nici nu a contribuit in nici un fel la cumpararea lui.DA....legea e intr-adevar oarba....asta e am ,sa ma organizez altfel acum,multumesc din nou ptr sfaturi