Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare retroactiva a contractului individual de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare retroactiva a contractului individual de munca la 4 ore.

Sunt angajata cu contract individual de munca de 8 ore pe perioada nedeterminata, iar pe 3 august 2010 am fost anuntati telefonic ca toti angajatii tesa incepand cu 01.07.2010 vor fi pontati cu 4 ore. Mentionez ca toata luna iulie am lucrat program normal de 8 ore , in unele zile chiar 10 ore. Va rog sa ma lamuriti daca angajatorul poate din punct de vedere legal ca incepand cu 1 iulie sa ne plateasca cu 4 ore/ zi?
1. Modificarea CIM se poate face numai cu acordul partilor, asacum spune Codul muncii:
Art. 41. - (1) Contractul individual de munca poate fi modificat numai prin acordul partilor.
(2) Cu titlu de exceptie, modificarea unilaterala a contractului individual de munca este posibila numai in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de munca se refera la oricare dintre urmatoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) conditiile de munca;
e) salariul;
f) timpul de munca si timpul de odihna.

2. Pentru asta trebuie intocmite acte aditionala la CIM, semnata de ambele parti.
3. Daca nu se face asa faceti sesizare la ITM.
Cam greu de acceptat asa ceva acum .... insa este posibil ca actul aditional sa isi produca efecte de la 01.07.010 si sa fie incheiat in august ...:)
nu poate sa modifice programul de munca retroactiv.
athe a scris:

nu poate sa modifice programul de munca retroactiv.

Exista aceasta posibilitate ... insa pentru incheierea actului aditional este nevoie si de acordul salariatului.