Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... teapa ovb
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

teapa ovb

salut pot rezilia o asigurare de viata generali daca nu am copie dupa contract si nu am platit inca nimic (eu personal) a platit seful binevoitorului de prieten care ma ajutat va rog un r
numai platiti si contractul se reziliaza automat.. dar de ce vreti sa reziliati contractul in cauza?
depinde de ce clauze contine contractul/
athe a scris:

depinde de ce clauze contine contractul/

Clauzele nu au nicio legatura cu rezilierea unilaterala, sau suspendarea si apoi rezilierea, datorate neplatii ratelor de prima.Aceste proceduri sunt cuprinse in conditiile de asigurare si in niciun caz nu pot stipula obligatia de plata neconditionata a primelor, asigurarea fiind o "marfa" livrabila numai dupa achitare.In momentul intreruperii platii, intervine automat si incetarea asigurarii.Cheltuielile administrative sunt acoperite din primele rate incasate, asa incat asiguratul reziliant, nu are niciodata datoriiB-)
nucu$, utilizator
Polita se reziliaza de la sine prin neplata urmatoarei rate la data scadenta si fara a fi penalizat.