avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare cumparare

se poate incheia un contract de vanzare cumparare daca nu a fost schimbat buletinul dupa casatorie?
Cel mai recent răspuns: Ana-Maria Dutescu , Avocat 12:02, 4 August 2010
pe noile carti de identitate nu e specificat statutul civil. se poate incheia daca aratati notarului certificatul de casatorie.
kosmin76 a scris:

se poate incheia un contract de vanzare cumparare daca nu a fost schimbat buletinul dupa casatorie?



Nu. Schimbati-va buletinul.
Daca aveti indoieli asupra raspunsului intrebati notarul.
este vorba de sotia mea care a luat si numele meu
Nu se poate legitima cu actele vechi, care sunt nule.
Trebuie sa isi schimbe toate actele si la notar se legitimeaza cu cartea de identitate, pasaport sau carnet de sofer, dar trebuie sa fie pe numele nou.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calatorie in strainatate cu pasaportul avut inainte de casatorie alesssandra13 alesssandra13 Urgent!!!! Urmeaza sa plec din tara (in Turcia mai exact) si am vechiul pasaport cu numele anterior casatoriei (care este valabil pana in martie 2016). Ma ... (vezi toată discuția)
Cu ce act ma pot legitima? liana10 liana10 In afara de cartea de identitate! De exemplu, C.I. mi-a expirat, mi-am depus actele si tb sa o ridic in 10 zile. Buuun! Primesc un aviz de la posta ca am ... (vezi toată discuția)
Parasirea tarii dupa casatorie Mona121 Mona121 Intr-o saptamana uremaza sa ma casatoresc si imi voi schimba numele. La stare civila urmeaza sa imi perforeze buletinul(nu stiu in baza care-i legi) ca sa nu ... (vezi toată discuția)