Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva 24% sau 19% ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva 24% sau 19% ?

O factura emisa pe luna iulie 2010 (cuprinde si servicii luna iunie), furnizor este rcs%rds, are mentionata cota de tva 24%, dar in calcul am si tva 19% pt. servicii iunie. Stiam ca de la 01.07.2010 facturile care aveau tva 19 s-au transformat in 24.
Cum este corect?

Va multumesc
cota aplicabilă pentru ajustarea bazei de impozitare este cota operaţiunii de bază care a generat aceste evenimente.
Buna ziua,

Lucrez la o firma de curierat si sunt intr-o dilema iar parerile sunt impartite.
Ma refer strict la servicii prestate in luna iunie si facturate in luna iulie.

Va rog sa ma ajutati cu paragraful din lege care-mi permite sa facturez in luna iulie cu tva de 19 % serviciile prestate in iunie.
Exista asa ceva?

Multumesc anticipat si astept cu mare interes raspunsul dvs.