Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

In urma decesului unuia din parinti ,ambii copii au cedat partea lor tatalui printr-un act la notar. Acum parintele supravietuitor nu vrea sa faca acte copiilor ,dar se crede ca tatal a trecut toata mostenire pe numele fratelui.Cum se poate anula actul notarial(a fost facut acum 6 ani).Mentionez ca parintele supravietuitor nu neaga dar nici nu afirma trecerea proprietatii pe numele fratelui.
Cum se poate ataca actul facut la notar?
Daca s-a facut actul de proprietate pe unul din copii ,celalat frate mai are vreun drept /sansa la mostenire?
Nu se mai poate reveni asupra renuntarii la mostenire.

Cei doi copii au o sansa dupa decesul tatalui, daca acesta a donat sau a lasat testament cuiva ( chiar si unuia dintre ei, se poate ataca de celalalt), sa solicite reductiunea liberalitatilor excesive in instanta.

Pana la decesul tatalui nu au ce sa faca.

In timpul vietii dispunem cum dorim de bunurile noastre.
sa inteleg ca orice act de mostenire facut de tata in timpul vietii doar ptr unu' din frati poate fi atacat dupa moartea acestuia ?
multumesc
da, ati inteles bine.