Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturile mamei la nastere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturile mamei la nastere

dotesc sa stiu ce dreptiri are mama la nastere,am deja 2 copii,sunt la a 3a nastere la ceilalti 2 copii nu lucram deci nu am beneficiat de nimic am avut doar un ajutor de nastere parca de la stat.acum ce voi primi de la stat in mimentul nasterii,mentionez ca de dreptirile legale ale salariatei gravide am cunostinta ,voi primi concediu de maternitate si indemnizatie crestere copil,dar in afara de acestea voi mai beneficia de alte ajutoare ?am inteles ca ar fi ceva cu un salariu minim pe unitate ,dar daca societatea are doer 15 angajati acesta il voi primi?poate cere tatal la serviciul lui daca la firma unde lucrez nu pot beneficia de ecesta?am auzit ca ar mai fi vorba de un trusou sau ceva de genul asta.nu stiu cu exactitate nimic despre aceste drepturi.va rog frumos daca se poate sa ma informati.
1. Nu conteaza cati salariati are unitate. Se va conforma CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
2. Prin Legea 118/2010 a fost abrogata Legea nr. 482/2006 privind acordarea de trusouri pentru nou-nascuti.