Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor de nastere - invatamant - 2010
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor de nastere - invatamant - 2010

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!
Se mai primeste ajutorul de nastere anul acesta? In conditiile in care au fost anulate toate ajutoarele prin legea 118/2010? Multumesc.:(
La starea civila, unde ati inregistrat copilul va poate lamuri. Si ce are nasterea cu invatamantul? :O
lumi71, utilizator
lumi71 a scris:

La starea civila, unde ati inregistrat copilul va poate lamuri. Si ce are nasterea cu invatamantul? :O

Ce treaba are starea civila cu ajutorul de nastere? ... Acesta este acordat de catre angajator , in baza art.51 lit.c din CCMN
1. In Legea 118/2010 nu se stipuleaza nimic in legatura cu ajutorul acordat mamelor la nasterea unui copil si nu se abroga nimic din CCMUNN.
2. Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.51. - In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
Mulțumesc! Era vorba de ajutorul pentru nașterea fiecărui copil acordat de o unitate de învățământ...