Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Prima de nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Prima de nastere

Daca in situatia nasterii unui copil mort,este constata nasterea si eliberat dovada de inhumare,mama mai benficiaza de drepturile prevazute in CCMN 2007-2010 si anume,prima de nastere si de plata indemnizatiei de maternitate pentru toata perioada prevazuta de lege?
1. Din OUG 158/2005:
Art. 24. -
(4) În situaţia copilului născut mort sau în situaţia în care acesta moare în perioada concediului de lăuzie, indemnizaţia de maternitate se acordă pe toată durata acestuia.

2. Art.51, lit.c) din CCMUNN pe anii 2007-2010 se refera la platirea ajutorului pentru nasterea unui copil. Deci daca mama are certificat de deces (care se elibereaza dupa ce dai certificatul de vastere) poate solicita acest ajutor.
Completez la ceea ce v-a spus prietenul meu Dl Valeriu,si anume faptul ca a avut loc o nastere, se elibereaza certificat de nastere,deci, sotia dvs. beneficiaza de ajutor

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
alexandru2007 a scris:

Daca in situatia nasterii unui copil mort,este constata nasterea si eliberat dovada de inhumare,mama mai benficiaza de drepturile prevazute in CCMN 2007-2010 si anume,prima de nastere si de plata indemnizatiei de maternitate pentru toata perioada prevazuta de lege?

Mama va beneficia de prevederile CCMN numai daca a fost eliberat certificatul de nastere al copilului.
Certificatul de nastere inca nu a fost eliberat,dar se fac diligentele necesare eliberarii.
Indemnizatia de maternitate se acorda pentru toata perioada stipulata de lege chiar si in conditiile in care mama a revenit la post dupa cca 2 sapt. de la producerea acestui eveniment?
Care este termenul de decadere?
Se aplica dreptul comun, dreptul financiar fiscal?
Interpretarea punctuala a situatiei?
De unde se solicita prima de nastere?
Conform art.51 lit.c si d, din CCMuNN, posibil sa aibe dreptul la 2 salarii medii brute (unul pentru nastere si altul pentru deces)!

Art. 51. - În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
.........................................................................
c) un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate plătit de unitate la decesul soţului sau soţiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate în întreţinerea salariatului.