Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Emigrare impreuna cu fetita mea de 16 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Emigrare impreuna cu fetita mea de 16 ani

Buna ziua,
As dori sa va intreb daca in momentul in care depunem dosarul pentru emigrare trebuie si un act din partea fostului meu sot precum ca este de acord cu plecarea fetitei.
Mentionez ca este in incredintarea mea prin hot jud cu mentiunea definitiva si irevocabila , in care nu este precizat nici un program de vizita.Adevarul este ca nu a mai vazut-o de la varsta de 3 ani.
Plecari am mai avut peste hotare dar doar vacante atat , iar atunci nu a fost nevoie decat de hotararea de divort.
Va multumesc pt bunavointa de a-mi raspunde.
De plecat, puteti pleca sigur.
De emigrat, insa, depinde de statul respectiv, unele state ( de exemplu SUA) solicita si acordul celuilalt parinte, chiar daca nu ii este incredintat.
Statul este Canada,asa ca s-ar putea sa mi se ceara?
da, e posibil sa va ceara acordul tatalui.
Cred ca puteti afla aici raspunsul la intrebarea dvs. : [ link extern ] #
L.C.
malina_alina33 a scris:

Statul este Canada,asa ca s-ar putea sa mi se ceara?

Da. Vi se va cere acordul tatalui dat in mod clar pentru procedura aceasta chiar daca copilul va este incredintat spre crestere si educare.