Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune mama decedata tata vitreg
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune mama decedata tata vitreg

mama a decedat acum 5 zile si a ramas sotul ei care este tatal vitreg pentru mine si fratele meu .Ce trebuie sa fac pentru a nu pierde dreptul de mostenitor sau partea ce imi revine?
puteti da acum declaratia de acceptare, si dezbateti succesiunea cand veti putea.
pentru a da declaratia, nu trebuie sa mergeti impreuna, se poate sa se prezinte si fiecare separat, sau unii mostenitori sa nu dea deloc o astfel de declaratie.

pentru dezbaterea succesiunii insa va trebui sa va prezentati toti la notar.
smeagull, utilizator
Mergeti la orice notariat din tara si faceti o acceptare de mostenire care costa 48 lei. Ca urmare a acceptarii notarul va va elibera un certificat de calitate de mostenitor, in felul acesta nu veti pierde dreptul la mostenire daca faceti acceptarea in termen de 6 luni de la deces. Deschiderea procedurii succesorale notariale o veti face atunci cand veti avea bani.;)
Mergeti la notar singura sau daca vreti sa mosteneasca si fratele mergeti si cu el sa faca si el o acceptare a mostenirii.
Gabriel Trifu, Avocat
Ce acte imi trebuiesc pt declaratia de acceptare a succesiunii?
certificatul de deces, sau o copie dupa el, o obtineti de la starea civila si sa aveti 50 lei la dvs.
Gabriel Trifu, Avocat
Va multumesc pt raspunsuri! DAR cred ca trebuie sa am si alte acte fiind mama dar casatorita si avind alt nume cred ca certificatul meu de nastere si al ei de casatorie este necesar pt a dovedi ca era mama..

miky68, utilizator