Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... LEGEA 118/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

LEGEA 118/2010

STIE CINEVA CU CE DATA SE PUNE IN APLICARE LEGEA 118/2010? MULTUMESC
De la 1 iulie 2010
DACA VA ROG FRUMOS IMI PUTETI SPUNE DACA SCRIE UNDEVA CONCRET CA INTRA IN VIGOARE CU 01.07.2010? CA LA UNII LE-A VENIT IDEEA CA A FOST DATA IN 30.06 SI INTRA IN VIGOARE DUPA 3 ZILE DE LA PUBLICARE SI AR FI 23.75%?#-o
Daca in tara aceasta se respecta Constitutia Romaniei, atunci potrivit art. 78 legea intra in vigoare la 3 zile de la publicarea in Monitorul Oficial, adica la 3.07.2010, legea fiind publicata in M.O. in 30.06.2010.
Art. 1 prevede ca se reduce cu 25% cuantumul salarilor ...
Art. 4 Prevederile art. 1-3 se aplica incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi.
Cred ca este corect atunci ca zilele de 1 si 2 iulie sa fie platite 100%, iar de la 3.07.2010 sa fie aplicata reducerea de 25%.. Rezulta astfel ca in luna iulie a.c. salariile se reduc 22.73%.
Numai ca mie imi impune contabila de la primarie sa le reduc cu 25%, ceea ce nu e corect, dar ei ii e frica ca ce o sa spuna Curtea de Conturi. A facut adresa la Curtea de Conturi sa ii dea un raspuns pe aceasta tema, "in regim de urgenta" spune ea. Eu am refuzat sa fac statele de plata cu reducerea de 25%.