Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... carnet de munca dus la scanat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

carnet de munca dus la scanat

buna ziua. ce pot face in situatia in care am un salariat angajat pe durata determinata, si i-am dus carnetul de munca la Pensii, pt scanare, iar cu data de 19.08.2010 trebuie sa-i incetez Contractul. mentionez ca am dus carnetele acum 2 saptamani, si imi spunea sa merg dupa ele prin septembrie. Se poate duce decizia de incetare, la ITM, fara Carnet, si se poate duce si acesta ulterior?
fiind incetare de drept se mai face, catre salariat, vreo adresa de instiintare, ca incepand cu data de ................inceteaza contractul.
daca, contractul acestui salariat este pana pe 19.08.2010, decizia de incetare se face cu data de 20.08.2010?
multumesc mult.
Da,duce-ti decizia de incetare a ctr de drept;
Deocamdata nu aveti nevoie de carnetul de munca;
Si-l ridica personal salariatul cand doreste.
Mai intai: daca persoana respectiva nu are activitate anterior datei de 01.04.2001, nu este necesara scanarea carnetului de munca

Era bine sa nu ii duceti la scanat carnetul stiind ii inceteaza contractul de munca
Dar nu e nici o problema, ii intocmiti decizia de incetare cu data de 20.08.2010 si ulterior vizati la ITM si carnetul de munca
Numai ca, fiind art 56 lit (j)/Codul muncii, cu drept la somaj, cei de la AJOFM sa nu ii ceara in mod imperativ si carnetul de munca !!!
Poate il ajuta o adeverinta eliberata de dvs ... incercati sa luati legatura si cu AJOFM
Bruta, utilizator
1. Daca salariatul nu a avut activitate inainte de 01.04.2001 nu este obligatorie scanarea carnetului de munca.
2. Mergeti la Casa de Pensii si solicitati restituirea carnetului de munca, pe motivul aratat.
3. ITM solicita o decizie de incetare a CIM si in cazul incetarii de drept a acestuia.
4. Va dau un model de astfel de decizie:

SC ___________________________
Sediul_________________________
Tel/Fax: _______________________

DECIZIA Nr._______/_______________

Avand in vedere expirarea termenului contractului individual de munca incheiat pe perioada determinata cu dl / dna _____________________;

In temeiul art.56 lit. j din Codul muncii,

Administratorul SC ______________SRL, dl/dna _____________,

DECIDE:

1. Contractul individual de munca nr.____________/________________ incheiat cu dl / dna ________, inceteaza cu data de _____________.

2. Prezenta decizie se va comunica, in copie, celui in cauza, in termen de 5 zile.

3. Impotriva prezentei decizii de incetare a contractului individual de munca, salariatul se poate adresa cu contestatie la Tribunalul________________ in termen de 30 de zile de la comunicare.
ADMINISTRATOR,
______________

Data comunicarii __________________
Semnatura
salariatului ______________________