Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Izolare fata aprtamnet bloc - este necesara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Izolare fata aprtamnet bloc - este necesara autorizatie de constructie?

Buna ziua,
intrucat programul de reabilitare termica este un mare chix, am hotarat sa analizez optiunea de placare cu polistiren a partii din fatada blocului corespunzatoare apartamentului meu. Nu stiu insa daca aceasta lucrare necesita avand in vedere ca formularea dln Legea 50/1991 este destul de ambigua:

Art. 11
(1)Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor sau aspectul arhitectural al acestora:(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
h)lucrări de reparaţii, înlocuiri ori reabilitări fără modificarea calităţii şi formei arhitecturale a elementelor de faţadă, dacă aceste lucrări nu se execută la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:
1.finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2.trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces;
3.lucrări de reabilitare energetică a anvelopei şi/sau a acoperişului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/şarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, respectiv situate în afara zonelor de protecţie a monumentelor şi/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;

Intrebarile mele sunt:
1. intedictia pentru cladiri cu 3 niveluri de la litera h alin 3 este valabila doar pentru partea din fraza dupa"respectiv terasa/sarpanta....." sau pentru tot alineatul 3? Poate un jurist stie.
2. Am inteles ca se Primariile solicita Autorizatie de Construire pentru termoizolarea fatadelor blocului pe motivele: se modifica aspectul arhitectural (chiar daca vopsesti la culoare izolatia iese in afara cu grosimea aferenta), se modifica caracteristicile initiale ale constructiei, se modifica sistemul constructiv al anvelopei. Intrebarea mea este: avand in vedere ca jumatate din apartamente au deja izolata fatada (probabil fara autorizatie) nu se poate justifica ca ceea ce doresc eu sa fac nu mai reprezinta modificarile invocate de lege, avand in vedere starea actuala a constructiei? Practic fata de cum se prezinta acum cladirea nu se poate spune ca eu inclac vreunul din motivele din lege de mai sus.

Va multumesc si astept cu interes un raspuns din partea dvs!
Selenus, utilizator
Selenus a scris:

Art. 11
(1)Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă, caracteristicile iniţiale ale construcţiilor sau aspectul arhitectural al acestora:
(1) Se pot executa fără autorizaţie de construire următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor:
h)lucrări de reparaţii, înlocuiri ori reabilitări fără modificarea calităţii şi formei arhitecturale a elementelor de faţadă, dacă aceste lucrări nu se execută la construcţiile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b), astfel:
1.finisaje interioare şi exterioare - tencuieli, placaje, altele asemenea;
2.trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces;
3.lucrări de reabilitare energetică a anvelopei şi/sau a acoperişului - dacă nu se schimbă sistemul constructiv al acestuia, respectiv terasă/şarpantă - la clădiri de locuit individuale cu cel mult 3 niveluri, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, respectiv situate în afara zonelor de protecţie a monumentelor şi/sau a zonelor construite protejate stabilite potrivit legii;

1. In cazul Dv. se schimba calitatea si forma fatadei.
2. Se poate obtine autorizatie de constructie de la primaria de care apartineti.
Inainte de aceasta trebuie sa obtineti avizul asociatiei de proprietari din blocul Dv. deoarece fatada in intregime este element al proprietatii comune, chiar daca este pe exteriorul apartamentului Dv.
Detineti in proprietate individuala numai incinta apartamentului, nu si fata exterioara a acestuia.