avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 973 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare decizie retoactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare decizie retoactiv

Sunt cercetator stiintific, iar in cadrul institutului, inca din 2009 se aplica un spor de confidentialitate in cuantum de 15% acordat in baza Legii 319/2003. Mentionez ca in Ordonanta 32/2010 pentru monitorizarea si controlul aplicarii prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009 sporul de confidentialitate este inclus in salariul de baza alaturi de indemnizatia de conducere si vechime. Astazi, am primit o decizie, prin care se suspenda acest spor de confidentialitate si mai mult decat atat trebuie sa se aplice retroactiv, incepand cu 1 ianuarie 2010. Este posibil?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:18, 5 August 2010
Care este temeiul legal invocat in decizie?
De la data de 01.01.2010 ati mai primit acest spor? ...
Ca nu mai avem la nivel de institutie CCM, cel vechi nefiind actualizat.
Da, am primit sporul pana in iulie, inclusiv.
Atacati decizia in instanta, intrucat nu cred ca este legala.
Insa apelati la un avocat care sa va asiste.

Alte discuții în legătură

Sporuri janina drula janina drula conform Ordin comun nr. 32 / 42, M.OF. 31 /2010 pentru monitorizarea si controlul aplicarii la nivelul administratiei locale a Legii-cadru privind salarizarea ... (vezi toată discuția)
Ordin 32/2010 - aplicarea legii 330/2009 Kyandra Kyandra As vrea sa solicit pareri in legatura cu modul de aplicare a acestor doua acte normative... Ordinul 32/2010 prevede ca in ian 2010 se vor plati doar acele ... (vezi toată discuția)
Spor de dispozitiv keti keti au anulat sporul de dispozitiv ? (vezi toată discuția)