Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... aplicare decizie retoactiv
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

aplicare decizie retoactiv

Sunt cercetator stiintific, iar in cadrul institutului, inca din 2009 se aplica un spor de confidentialitate in cuantum de 15% acordat in baza Legii 319/2003. Mentionez ca in Ordonanta 32/2010 pentru monitorizarea si controlul aplicarii prevederilor Legii-cadru nr. 330/2009 sporul de confidentialitate este inclus in salariul de baza alaturi de indemnizatia de conducere si vechime. Astazi, am primit o decizie, prin care se suspenda acest spor de confidentialitate si mai mult decat atat trebuie sa se aplice retroactiv, incepand cu 1 ianuarie 2010. Este posibil?
Care este temeiul legal invocat in decizie?
De la data de 01.01.2010 ati mai primit acest spor? ...
Ca nu mai avem la nivel de institutie CCM, cel vechi nefiind actualizat.
Da, am primit sporul pana in iulie, inclusiv.
Atacati decizia in instanta, intrucat nu cred ca este legala.
Insa apelati la un avocat care sa va asiste.