Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sporuri
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sporuri

conform Ordin comun nr. 32 / 42, M.OF. 31 /2010 pentru monitorizarea si controlul aplicarii la nivelul administratiei locale a Legii-cadru privind salarizarea personalului bugetar nr. 330 / 2009 emis de ministrul finantelor in modelul statului de plata de pe luna ianuarie 2010 sporul de dipozitiv dispare insa este cel prevazut cel de confidentialitate,
in cazul meu nu beneficiez decat de spor de vechime si dispozitiv, oare as putea solicita spor de confidentialitate atata timp cat l in egea consilierilor juridici este prevazut acesta si oricum este mai mic ca cel de dipozitiv , de altfel lg.unica spune ca nu treb sa depasesti sporuri de 30%.
O. 32/2010
" NOTÃ:
Pentru fiecare dintre sporurile acordate în luna decembrie 2009 se vor prezenta temeiul legal, precum şi avizele acordate în baza legii.
Pentru anul 2010 nu vor fi luate în considerare drepturi salariale stabilite prin contracte colective de muncă sau alte acte, decât legi sau hotărâri ale Guvernului."
Sporul de dispozitiv, se acorda printr-un ordin de ministru( care e si secret, pe deasupra), deci, cel putin teoretic, nu intra nici ala...
O. 32/2010 e o mare varza, asteptam sa apara o H.G. cu normele de aplicare...pe care personal, o prevad si mai educativa si explicativa.... :)
Eşti mult prea optimist dacă crezi asta, eu am văzut proiectul de hotărâre de Guvern şi am rămas tot aşa nelămurit cum eram înainte. Ba chiar pot să spun că m-a băgat mai mult în ceaţă.
Hmm, da... l-am vazut si io...se pare ca cea ma sigura solutie, este instanta...
Si cum instantele sunt impartiale.... vom avea surprize mari.. ca in bancul cu ruleta ruseasca. :D
De la 01.01.2010, vom face voluntariat!!! Nici un spor, si jumatate din salariu il vom dona la bugetul de stat, patrunsi adanc de mandria de a pune bazele iesirii economiei din criza!!:)):)):))#-o
sau vom merge la instante..... :)
Ma rog, care vrea sa fie patruns adanc de mandrie, n-are decat, io unul nu stau :P
mihaicalinescu2005, utilizator