avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... sporuri
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

sporuri

conform Ordin comun nr. 32 / 42, M.OF. 31 /2010 pentru monitorizarea si controlul aplicarii la nivelul administratiei locale a Legii-cadru privind salarizarea personalului bugetar nr. 330 / 2009 emis de ministrul finantelor in modelul statului de plata de pe luna ianuarie 2010 sporul de dipozitiv dispare insa este cel prevazut cel de confidentialitate,
in cazul meu nu beneficiez decat de spor de vechime si dispozitiv, oare as putea solicita spor de confidentialitate atata timp cat l in egea consilierilor juridici este prevazut acesta si oricum este mai mic ca cel de dipozitiv , de altfel lg.unica spune ca nu treb sa depasesti sporuri de 30%.
Cel mai recent răspuns: Darie Tudor , utilizator 22:51, 8 Mai 2010
O. 32/2010
" NOTÃ:
Pentru fiecare dintre sporurile acordate în luna decembrie 2009 se vor prezenta temeiul legal, precum şi avizele acordate în baza legii.
Pentru anul 2010 nu vor fi luate în considerare drepturi salariale stabilite prin contracte colective de muncă sau alte acte, decât legi sau hotărâri ale Guvernului."
Sporul de dispozitiv, se acorda printr-un ordin de ministru( care e si secret, pe deasupra), deci, cel putin teoretic, nu intra nici ala...
O. 32/2010 e o mare varza, asteptam sa apara o H.G. cu normele de aplicare...pe care personal, o prevad si mai educativa si explicativa.... :)
Eşti mult prea optimist dacă crezi asta, eu am văzut proiectul de hotărâre de Guvern şi am rămas tot aşa nelămurit cum eram înainte. Ba chiar pot să spun că m-a băgat mai mult în ceaţă.
Hmm, da... l-am vazut si io...se pare ca cea ma sigura solutie, este instanta...
Si cum instantele sunt impartiale.... vom avea surprize mari.. ca in bancul cu ruleta ruseasca. :D
De la 01.01.2010, vom face voluntariat!!! Nici un spor, si jumatate din salariu il vom dona la bugetul de stat, patrunsi adanc de mandria de a pune bazele iesirii economiei din criza!!:)):)):))#-o
sau vom merge la instante..... :)
Ma rog, care vrea sa fie patruns adanc de mandrie, n-are decat, io unul nu stau :P
Ultima modificare: Joi, 21 Ianuarie 2010
mihaicalinescu2005, utilizator

Alte discuții în legătură

Se aplica sau nu legea 330/2009 de la 1 ianuarie? bora_alexx bora_alexx ce credeti se aplica sau nu legea salarizarii unice de la 1 ianuarie? chiar daca aceasta a fost promulgata si nu are efect retroactiv ne poate afecta in un fel ... (vezi toată discuția)
Ordin 32/2010 - aplicarea legii 330/2009 Kyandra Kyandra As vrea sa solicit pareri in legatura cu modul de aplicare a acestor doua acte normative... Ordinul 32/2010 prevede ca in ian 2010 se vor plati doar acele ... (vezi toată discuția)
Aplicare decizie retoactiv ContSters161642 ContSters161642 Sunt cercetator stiintific, iar in cadrul institutului, inca din 2009 se aplica un spor de confidentialitate in cuantum de 15% acordat in baza Legii 319/2003. ... (vezi toată discuția)