Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Reparatie RCA
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Reparatie RCA

Buna ziua,

Spre sfarsitul lunii decembrie 2009 am fost lovit de un asigurat RCA Euroins. In baza dosarului de dauna intocmit, am fost atunci la reprezentanta auto pentru deviz si acesta a fost aprobat de asigurator, dar intrucat asiguratorul nu a fost de acord sa plateasca direct service-ului (nu are conventie) si trebuind sa platesc intai reparatia din fonduri proprii, nu am avut aceste lichiditati disponibile si nu am pus masina in lucru.

Daca introduc acum masina in reparatie, la circa 9 luni de la intocmirea dosarului de dauna, asiguratorul ar putea sa refuze plata reparatiei?

Va multumesc!
Szaki Tavi
Nu ar avea nici un motiv legal sa o faca, dar de ce nu ii intrebati pe ei mai intai.......
Din moment ce ati deschis dosarul de dauna dvs. puteti repara masina si prezenta documentele la asigurator in termen de 3 ani de la momentul producerii acestuia, asa ca nu vad de ce ati avea probleme.
Insa o discutie cu ei in prelabil nu strica.
Pe polite RCA temenul de reparatie de la data constatarii este de 3 ani si nu exista temei sa va respinga dosarul. Sfatul meu este sa duceti masina la reparatie si sa va intocmeasca un deviz de reparatie cat mai exact si apoi sa mergeti cu el la asigurator. Si daca asiguratorul este de acord cu el atunci sa va dea acceptul pt. plata. Deabia atunci puteti sa dati si dv. unda verde reparatorului reducand astfel sansele de a fi pacalit de asiguratror.