Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendarea contractului de munca din initiativa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendarea contractului de munca din initiativa angajatorului

Va rog frumos lamuriti-ma si pe mine cu urmatorul lucru: la o firma privata unui angajat i s-a facut plangere penala. Rezolutia procurorului a fost neinceperea urmairii penale. In tot acest timp contractul de munca a fost suspendat. Ce trebuie sa faca angajatul ca sa i se dea retroactiv salariile si bonurile de masa? Trebuie sa faca el o cerere pentru a fi repus in drepturi sau ar trebui firma sa se autosesizeze cu privirela acest lucru si sa-i dea toate drepturile aferente? Precizez ca angajatul nu mai doreste sa continue sa lucreze in continuare la firma respectiva. Va multumesc anticipat.
Dacă se constată ulterior nevinovăţia celui în cauză, salariatul îşi reia activitatea avută anterior şi i se va plăti o despăgubire egală cu salariul şi celelalte drepturi de care a fost lipsit pe perioada suspendării contractului său de muncă.