avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Baza minima de calcul a pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Baza minima de calcul a pensiei de intretinere

Buna ziua. As vrea sa stiu prin ce act normativ s-a stabilit ca, in cazul in care debitorul pensiei de intretinere nu este incadrat in campul muncii cuantumul pensiei de intretinere se raporteaza la salariul minim pe economii.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: tatadiscriminat , utilizator 01:14, 7 August 2010
Buna ziua. As vrea sa stiu prin ce act normativ s-a stabilit ca, in cazul in care debitorul pensiei de intretinere nu este incadrat in campul muncii cuantumul pensiei de intretinere se raporteaza la salariul minim pe economii.
Va multumesc.
Salut,am fost in aceasta situatie si am un raspuns in cunostinta de cauza! Se va stabili un maxim de 25% din minimul pe economie ! Eu platesc 1 160 000 lei lunar(lei vechi) !Si nu sunt salariat,inca !
Temeiul de drept este art. 86 si art.94 din codul familiei.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensia alimentara pentru un minor insistenta_67 insistenta_67 buna ziua, am primit de la fostul sot o suma lunara (300 ron) pentru copil. de trei luni insa nu mai plateste. nu este incadrat cu carte de munca. as vrea sa ... (vezi toată discuția)
Si totusi se tine cont de veniturile din orice sursa la stabilirea pensiei de intretinere! ContSters114133 ContSters114133 in urma deciziei nr.327 din 14 sept 2004,referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art.94 alin.3 din codul fam,am inteles ca cel care ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara mihaella23 mihaella23 As vrea sa stiu daca pensia alimentara pt.minor fara divort deocamdata se cere prin ordonanta prezidentiala,conform carei legi si cum se procedeaza?care este ... (vezi toată discuția)