Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Baza minima de calcul a pensiei de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Baza minima de calcul a pensiei de intretinere

Buna ziua. As vrea sa stiu prin ce act normativ s-a stabilit ca, in cazul in care debitorul pensiei de intretinere nu este incadrat in campul muncii cuantumul pensiei de intretinere se raporteaza la salariul minim pe economii.
Va multumesc.
Buna ziua. As vrea sa stiu prin ce act normativ s-a stabilit ca, in cazul in care debitorul pensiei de intretinere nu este incadrat in campul muncii cuantumul pensiei de intretinere se raporteaza la salariul minim pe economii.
Va multumesc.
Salut,am fost in aceasta situatie si am un raspuns in cunostinta de cauza! Se va stabili un maxim de 25% din minimul pe economie ! Eu platesc 1 160 000 lei lunar(lei vechi) !Si nu sunt salariat,inca !
Temeiul de drept este art. 86 si art.94 din codul familiei.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra !