avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este inclusa in plata instruirea introductiv generala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este inclusa in plata instruirea introductiv generala pe linie de Situatii de Urgenta ?

Exista o mare controversa, vis - a - vis de plata si efectuarea instruirii la angajare pe linia situatiilor de urgenta.Dacă în legislaţia de securitate şi sănătate în muncă la art. 76, alin (1) se specifică : „ Instruirea lucrătorilor în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă la nivelul întreprinderii şi/sau al unităţii se efectuează în timpul programului de lucru.” , iar la alin (2) „ Perioada în care se desfăşoară instruirea prevăzută la alin. (1) este considerată timp de muncă.” din H.G. 1425/2006 privind „ Normele metodologice de aplicare a Legii nr. 319 / 2006, Legea „ securităţii şi sănătăţii în muncă”, in OMAI nr. 712 nu e prevazut expres ca " timp de muncă". Unii angajatori folosindu-se de acest luru. Ce parere aveti dumneavoastră _

Alte discuții în legătură

Acte administrative care modifica o lege garant garant Subiect: Legea 53/2003 vs. Legea 319/2006 (cu normele de aplicare aprobate prin HG 1425/2006) si Legea 306/2006 (cu OMAI 712/2005) - Instruirea lucratorilor in ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, vă rog să îmi spuneți dacă sunt obligata sa semnez ... Alinamirella Alinamirella Buna ziua, Vă rog să îmi spuneți dacă sunt obligata sa semnez protectia muncii din timpul meu liber. (vezi toată discuția)
Legea 53/2003 vs. legea 319/2006 (cu normele de aplicare aprobate prin hg 1425/2006) si legea 306/2006 (cu omai 712/2005) - instruirea lucratorilor in domeniul ssm, psi/ situatii de urgenta. garant garant LEGEA 53/2003 (Codul Muncii): “Art. 105. - (1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. ... (vezi toată discuția)