Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... viciu asupra substantei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

viciu asupra substantei

am cumparat o casa cu credit "prima casa".
mi s-a spus ca este caramida. dupa 6 luni am aflat ca e din ciment umplut cu polistiren.
as vrea sa anulez contractul. mai am si alte probleme (curge apa prin acoperis, geamurile sunt puse aiurea).
ce parere aveti despre o actiune in anularea contractului pentru vicii de consimtamant ?
Va trebui sa probati existenta viciului de consimtamant in forma erorii asupra substantei.

In principiu, este permis orice mijloc de proba - expertiza, declaratii martori.

In cazul in care considerati ca se poate proba reaua vointa a vanzatorului, puteti promova actiune in anulare pentru dol (viclenie).

Pentru a opera raspunderea vanzatorului pentru viciile lucrului vandut, este necesar sa fie indeplinite 3 (trei) conditii:viciul sa fie ascuns (art.1352 C.civ.), sa fi existat in momentul vanzarii si, foarte important, pentru situatia expusa de dvs. viciul trebuie sa fie grav, adica sa micsoreze calitatea lucrului sau valoarea lui intr-atat de mult incat sa-l faca impropriu unei intrebuintari normale.

Personal, cred ca puteti cere "rezolutiunea vanzarii" (actiune redhibitorie), daca aveti dovezi sau, puteti pastra lucrul si puteti solicita "reducerea pretului"...

D.p.d.v. tehnic, "procedura ciment umplut cu polistiren" pare a fi "sistemul amvic" folosit la constructia unei cladiri, din anumite puncte de vedere (calitativ) avand avantaje superioare sistemului clasic "constructie din caramida"..si desi nu sunt specialist in domeniu, acest motiv nu-mi pare a fi intemeiat pentru a si reusi sa obtineti, in instanta, rezolutiunea vanzarii.
Iuliana Cermak, Avocat