avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... cum sa renunt la postul de sef SPCLEP ?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

cum sa renunt la postul de sef SPCLEP ?

In urma reorganizarii postul meu de sef serviciu a fost desfiintat dintr-o eroare,mai exact dintr-o proasta interpretare a legii de catre unele persoane.Acum se vorbeste de redimensionarea serviciului prin suplimentarea posturilor de la SPCLEP cu personal din aparatul primarului-normal-si-au dat seama,in sfarsit ca unul singur nu poate face fata, la 26.000 de persoane,dar...aici intervin primarii care sustin ca ei au supus statele de functii in sedintele de CL ,au obtinut avizele necesare si nu mai vor -unii primari,cum e si al nostru#-o- sa-si mai adune consilierii sau sa trimita un nou stat de functii pentru un aviz rectificativ la ANFP.Intr-un cuvant pe ei nu-i intereseaza de activitatea SPCLEPurilor.Au venit cu ideea stupida dupa parerea mea de a delega 1,maxim 2 persoane cu 25%,retineti 25% in biroul de stare civila pentru a ma ajuta.Este normal acest lucru?Ce sa-i dau eu de 25%?Sa scrie ce?Iar eu daca lipsesc si apare un cetatean cu o schimbare de nume care nu este in fisa postului colegilor detasati deci ei nu pot prelua actele,iar cetateanul...ce face cetateanul>>>???
Problema mea este urmatoarea: CUM POT SA REFUZ DISPOZITIA PRIMARULUI PRIN CARE MA IMPUTERNICESTE SA RAMAN CA SI COORDONATOR AL SERVICIULUI? vreau sa ma lase in pace si sa fac doar stare civila.Sa raspunda el de legalitatea serviciului ca el nu vrea sa ne reorganizeze?Nu cred ca imi voi putea indeplini sarcinile in cazul in care trebuie sa accept dispozitia intrucat eu trebuie sa fac stare civila,deci cand sa mai verific evidenta persoanelor,alt birou,cand sa raspund la audiente sau cand sa fac statistici si raspunsuri la radiograme?
Poate imi spuneti si articolul si legea prin care pot refuza aceasta sarcina:D
coordonator al serviciului, nu exista. exista in schimb sef birou, sef serviciu.dvs. , din postura de fct public de executie, nu aveti nici o competenta in a coordona activitatea altor colegi. Aia e, capul face, capul traje... n-are decat sa faca el pe shefu la SPCLEP. :)
Multumesc!Si eu sunt in aceeasi situatie.Conform carei legi potem sa refuzam?Va dati seama ca primarul meu se bazeaza pe faptul ca am fost sef de serviciu pana la OUG 63 si stiu ce am de facut,mai ales ca nu a avut niciodata nici un fel de reclamatii,dar pur si simplu nu mai pot sa fac atatea,e prea mult si in curand am sa cedez nervos.X-(;)
prin comparatia celor doua fise de post ( cea veche, in care erati sef birou/serviciu, si cea noua, in care , sunteti fct. public de executie, deci, cu atributii mai putine, si bineinteles, fara cele specifice functiei publice de conducere). daca vi se da dispozitie cu delegarea acestor atributii...refuzati indeplinirea acestora, conf. art. 45 din legea nr.188/1999. :)
Multumesc!:)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

In ce conditii pot beneficia de sporul de conducere? rianaadnana rianaadnana Pana la aparitia OUG 63/2010 am ocupat postul de sef birou SPCLEP,pentru care beneficiam de sporul de conducere de 25%.Acum,dupa ce am fost destituita din ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla daca refuz sa semnez dispozitia de eliberare din functie? monalisa2010 monalisa2010 Ce se intampla daca refuz sa semnez dispozitia de eliberare din functie?In urma reorganizarii postul de sef serviciu SPCLEP a fost desfiintat.Dar,in urma ... (vezi toată discuția)
Sef birou filozoful filozoful In biroul nostru isi desfasoara activitatea 6 persoane.Stiu ca la 5 persoane se poate desemna 1 sef de birou.Avand in vedere coordonarea si asumarea ... (vezi toată discuția)