Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reducere cu 25% a salariului intr-o institutie publica ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reducere cu 25% a salariului intr-o institutie publica autofinantata

Buna seara!
Sunt angajat intr-un serviciu public aflat in organigrama unei primarii, dar care este finantat 100% din fonduri proprii. Incepand cu data de 1 iulie mi s-a redus venitul salarial cu 25%. In urma cu cateva saptamani, intr-o emisiune televizata, profesorul de drept Alexandru Athanasiu,fost ministru al muncii, sustinea ca toti angajatii afectati de masura reducerii cu 25% a salariilor pot contesta in instanta aceasta masura, avand ca motivare prevederile art.41 din Codul Muncii.
As dori sa stiu daca ar avea o sansa de reusita o astfel de contestatie bazata pe prev.art. sus-mentionat, tinand cont insa si de prevederile art. 157, alin.2 din acelasi Cod al Muncii.
Precizez ca in primaria unde lucrez exista un contract colectiv de munca, dar acesta nu are prevederi referitoare la nivelul salariilor angajatilor.Exista insa in contractul individual de munca prevazut salariul de baza brut, dar acesta nu a mai fost actualizat prin acte aditionale din 2003,desi de atunci salariul meu a crecut.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda.

Cu stima.
nu are nici o sansa sa faceti vreo contestatie
~ Conținut șters la cerere ~
florinm. a scris:

Buna seara!
Sunt angajat intr-un serviciu public aflat in organigrama unei primarii, dar care este finantat 100% din fonduri proprii. Incepand cu data de 1 iulie mi s-a redus venitul salarial cu 25%. In urma cu cateva saptamani, intr-o emisiune televizata, profesorul de drept Alexandru Athanasiu,fost ministru al muncii, sustinea ca toti angajatii afectati de masura reducerii cu 25% a salariilor pot contesta in instanta aceasta masura, avand ca motivare prevederile art.41 din Codul Muncii.
As dori sa stiu daca ar avea o sansa de reusita o astfel de contestatie bazata pe prev.art. sus-mentionat, tinand cont insa si de prevederile art. 157, alin.2 din acelasi Cod al Muncii.
Precizez ca in primaria unde lucrez exista un contract colectiv de munca, dar acesta nu are prevederi referitoare la nivelul salariilor angajatilor.Exista insa in contractul individual de munca prevazut salariul de baza brut, dar acesta nu a mai fost actualizat prin acte aditionale din 2003,desi de atunci salariul meu a crecut.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor avea amabilitatea sa-mi raspunda.

Cu stima.

asa cum se modifica c.i.m. fara acordul dvs. tot asa puteti deschide actiune in instanta... de castigat poate de la anu' incolo.
De ce credeti asta? trebuie doar sa ne resemnam?, eventual sa le multumim ca ne-au taiat salariile, ne-au adus in urma cu 5 ani cu preturile de azi
Art.41 C.mun , in speta, posibil sa nu fie aplicabil .... avand in vedere ca sistemul de salarizare a personalului din autorităţile şi instituţiile publice finanţate integral sau în majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele locale şi bugetele fondurilor speciale se stabileşte prin lege , cu consultarea organizaţiilor sindicale reprezentative.