Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

buna ziua

As dori sa stiu si eu ce masura se ia in cazul in care un pom inalt (care este sadit inainte ca vecinii sa-si construiasca casa -de mai bine de 20 de ani -), trece cu crengile peste acoperisul casei lor.Sunt obligat sa tai pomul?
Proprietatea vecina nu poate fi tulburata, indiferent de cati ani are pomul in raport cu constructia. Taiati crengile de deasupra proprietatii vecine.
nu sunteti obligat sa taiati pomul atata timp cat pomul a fost plantat inainte de constructia casei, puteti taia decat crengile ce traverseaza constructia vecina sau puteti permite vecinilor sa faca acest lucru daca ii afecteaza cu ceva
Zamfir Cristian, Avocat