Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA prestari servici intracomunitare scutite cu drept de ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

prestari servici intracomunitare scutite cu drept de deducere

Am si eu o intrebare.......o firma din Romania care primeste din Italia materii prime sau produse finite in scopul prelucrarii/repararii, le prelucreaza si apoi le expediaza aceleasi firme,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pana mai inainte factura era cu |TVA scutit cu drept de deducere........conform noilor reglementari care sunt mai mult decat ambigue,,,,,,,,,,,,firma romaneasca va trebui la factura de prestari servcii catre firma din Italia sa calculeze sa inregistreze TVA.................sa il declare......ca nu mai inteleg nimik............astept un raspuns edificator....multumesc
va factura fara tva, locul prestarii serviciilor fiind considerat a fi in italia, conform art. 133, alin 2 cod fiscal, regula generala B2B

si pana la 1 ian 2010 era la fel, serviciile se facturau cu tva romanesc doar daca marfa nu se intorcea inapoi in italia.(art. 133, alin 2, lit. h, pct 2)