Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG 63/2010
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG 63/2010

Sub invocata oug 63/2010, ne olbliga, sa facem o cerere ca sa putem participa la ,,concursul "de restructurare ce se va da in curand. Cine nu inainteaza o asemenea cerere catre serviciul Personal, nu va putea participa la acel concurs in vederea definitivarii listei cu cei ce vor pleca. In principiu, cine nu face o cerere in care mentioneaza ca doreste sa participe la concurs este pus direct pe lista disponibilizatilor. Ma poate ajuta cineva cu o lamurire in acest sens?
Va multumecs anticipat
Aveti in atentie si prevederile Art. 100 din Legea nr. 188 - Statutul Functionarului Public.
("1) In caz de reorganizare a autoritatii sau institutiei publice, functionarii publici vor fi numiti in noile functii publice sau, dupa caz, in noile compartimente in urmatoarele cazuri:
a) se modifica atributiile aferente unei functii publice mai putin de 50%;
b) sunt reduse atributiile unui compartiment;
c) este schimbata denumirea fara modificarea in proportie de peste 50% a atributiilor aferente functiei publice;
d) este schimbata structura compartimentului.
(2) Aplicarea prevederilor alin. (1) se face cu respectarea urmatoarelor criterii:
a) categoria, clasa si, dupa caz, gradul profesional ale functionarului public;
b) indeplinirea criteriilor specifice stabilite pentru functia publica;
c) pregatirea profesionala;
d) sa fi desfasurat activitati similare.
(3) In cazul in care exista mai multi functionari publici, se organizeaza examen de catre autoritatea sau institutia publica.
(4) Reducerea unui post este justificata daca atributiile aferente acestuia se modifica in proportie de peste 50% sau daca sunt modificate conditiile specifice de ocupare a postului respectiv, referitoare la studii.
(5) In cazul reorganizarii activitatii prin reducerea posturilor, autoritatea sau institutia publica nu poate infiinta posturi similare celor desfiintate pentru o perioada de un an de la data reorganizarii."

Succes!
dar cand e vorba de personal contractual? care e baza legala? :)
Emmmm......in aparatul de specialitate al primarului s-a procedat "cu lopata" in sensul ca personalul contractual a intrat in corpul functionarilor publici. Cel putin la noi, exceptie fac serviciile publice locale.
ContSters15910, utilizator
mihaicalinescu2005 a scris:

dar cand e vorba de personal contractual? care e baza legala? :)

Pentru personal contractual nu am auzit de "examen"., ci sunt unele criterii enumerate in Contractul colectiv de munca unic, la nivel national, pentru 2007-2010.
boon...alea le stiam si io....dar, io-te ca se intampla, in Romania...si-s uimit si io :O