Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 15 august - zi libera?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

15 august - zi libera?

Lucrez intr-un mare magazin, parte a unui lant urias. Lucram peste program fara a fi remunerati samd. Vreau sa stiu daca in ziua de 15 august angajatorul are obligatia de a oferi zi libera angajatilor. Exista o astfel de lege? Multumesc.
Art. 134. Codul muncii
- (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului (15 august);
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;

Oricum anul acesta este libera, pentru ca 15 august cade intr-o duminica.
Marcel Mihalache, Avocat
procmarci a scris:

Art. 134. Codul muncii
- (1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului (15 august);
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;

Multumesc pentru raspunsul prompt. =D>Deci angajatorul este obligat sa ne acorde ziua libera pe data de 15 august:), desi ma astept sa fie nevoie sa fac o cerere catre director.... #-o
Poate n-ai retinut aspectul calendaristic: 15 august cade intr-o duminica, ce fel de cerere mai vrea patronul?
Este liber de doua ori.
procmarci a scris:

Poate n-ai retinut aspectul calendaristic: 15 august cade intr-o duminica, ce fel de cerere mai vrea patronul?
Este liber de doua ori.

Stimate maestre, lucram zilnic, inclusiv duminica! Ba duminica cel mai mult, pentru ca nu exista doua schimburi. Se lucreaza intr-un singur schimb, de la orele 8.45 la 19.15 (in realitate stam cu apx o ora peste program, fara a fi platiti).
Va propun un compromis cu patronul:
Unul din angajati, pe care-l cheama Marin, sa va invite pe toti plus patronul la un gratar, si astfel aveti sigur liber.
Glumeam, dar oricum spuneam ca este obligat sa va dea liber si pentru ca este duminica, si pentru ca este 15 august.