Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alcoolismul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alcoolismul

Daca un membru al unei familii este alcoolic si nu recunoaste, daca a ajuns in stadiul critic de a nu mai dori sa se spele,sau sa se mai uite in oglinda, isi agreseaza nevasta care munceste si tine toata casa deoarece el e pensionat pe caz de boala, acest om poate fi internat la o clinica sau la un azil doar din vointa familiei, fara a se tine cont de parerea lui? Asta gandindu-ne la faptul ca el nu mai e treaz si nu mai gandeste aproape 24 din 24 de ore.Exista institutii la noi in tara care sa se ocupe de un asemenea tip de om, ratat din propria vointa si alegere?
In situatia enuntata, se pot lua masuri chiar si impotriva acelei persoane pentru a nu pune viata celor din preajma sa in pericol si mai cu seama pe a sa! Sunt centre de dezalcolozare unde poate fi internat.
de cele mai multe ori insa daca se constata ca are discernamant si nu prezinta pericol social (alienatie sau debilitate mintala) nu este internat .
Sunt situatii in care bolnavi grav mintal pe care spit. ii lasa acasa "cu medicatie" comit violente grave si e vina familiei ca nu l-au supravegheat.
Si mai ales avand in vedere sistemul nostru sanitar...
exista centre dar... cu forta nu interneaza decat daca dispune instanta de jud.

Prin alte tari, cu adevarat civilizate cu democratie reala, nu ca la noi-originala, impotriva unor asemenea personaje periculoase se iau masurile legale daca astfel nui se poate! Noi mai avem pana departe... Si daca ma gandesc numai la ce ineptii debiteaza [EDITAT] nici nu trebuie sa ma mai mir de nimic!
ContSters20980, utilizator
nicol-dd a scris:

Daca un membru al unei familii este alcoolic si nu recunoaste, daca a ajuns in stadiul critic de a nu mai dori sa se spele,sau sa se mai uite in oglinda, isi agreseaza nevasta care munceste si tine toata casa deoarece el e pensionat pe caz de boala, acest om poate fi internat la o clinica sau la un azil doar din vointa familiei, fara a se tine cont de parerea lui? Asta gandindu-ne la faptul ca el nu mai e treaz si nu mai gandeste aproape 24 din 24 de ore.Exista institutii la noi in tara care sa se ocupe de un asemenea tip de om, ratat din propria vointa si alegere?

Alcoolismul, din pacate, poate imbraca o forma care duce la degradare continua, incat discernamantul sa fie alternat, sau chiar sa lipseasca.

Avand in vedere acest aspect, lipsa discernamantului poate duce la punerea sub interdictie judecatoreasca, instanta de judecata fiind sesizata de catre orice persoana care justifica un interes , si la numirea unui tutore, care sa-l reprezinte pe cel incapabil .

Odata ce exista o asemenea hotarare judecatoreasca , acesta poate fi internat, pentru a fi tratat de catre medicii specialisti, trecand chiar peste opozitia acestuia.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Sustin ceea ce a postat av. Stoica Ioana!