Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... declarare persoana ca neavand capacitate de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

declarare persoana ca neavand capacitate de discernamant

Buna ziua! As dori sa stiu care este procedura prin care o persoana din cadrul familiei poate fi declarata fara discernamant in conditiile in care refuza sa fac o expertiza psihiatrica, refuza medicamente insa face reclamatii inutile la politie. Cei de acolo au recomandat familiei sa ceara de la psihiatru o adeverinta in care sa se ateste ca persoana nu are discernamant. Insa in lipsa persoanei pentru a fi evaluata de psihiatru e cam greu sa obtii o astfel de adeverinta. Multumesc!
Codul civil:

Art. 164. -
(1) Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienației ori debilității mintale, va fi pusă sub interdicție judecătorească
(2) Pot fi puși sub interdicție judecătorească și minorii cu capacitate de exercițiu restrânsă.
Art. 165. - Interdicția poate fi cerută de persoanele prevăzute la art. 111, care este aplicabil în mod corespunzător.
Art. 168. - Soluționarea cererii de punere sub interdicție judecătorească se face potrivit dispozițiilor Codului de procedură civilă.

Codul de procedură civilă:

Art. 935. - Cererea de punere sub interdictie judecatoreasca a unei persoane se
solutioneaza de instanta de tutela in a carei circumscriptie aceasta isi are domiciliul.
Art. 936. - Cererea de punere sub interdictie judecatoreasca a unei persoane va cuprinde,
pe langa elementele prevazute la art. 194, faptele din care rezulta alienatia mintala sau
debilitatea mintala a acesteia, precum si dovezile propuse.
(2) Procurorul, direct sau prin organele politiei, va efectua cercetarile necesare, va lua avizul
unei comisii de medici specialisti, iar daca cel a carui punere sub interdictie judecatoreasca este
ceruta se gaseste internat intr-o unitate sanitara, va lua si avizul acesteia.
(3) Daca este cazul, presedintele dispune si numirea unui curator in conditiile prevazute de
Codul civil. Numirea curatorului este obligatorie in vederea reprezentarii in instanta a celui a
carui punere sub interdictie judecatoreasca este ceruta, in cazul in care starea sanatatii lui
impiedica prezentarea sa personala.
Art. 938. - Daca, potrivit avizului comisiei de medici specialisti si, cand este cazul, al unitatii
sanitare prevazute la art. 937 alin. (2), este necesara observarea mai indelungata a starii mintale
a celui a carui punere sub interdictie judecatoreasca este ceruta si observarea nu se poate face
in alt mod, instanta, solicitand si concluziile procurorului, va putea dispune internarea provizorie,
pe cel mult 6 saptamani, intr-o unitate sanitara de specialitate.