avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1955 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EXTRAS CARTE FUNCIARA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EXTRAS CARTE FUNCIARA

DUPA DECESUL PARINTILOR M-AM INTABULAT CONFORM LEGII
DETIN CERTIFICATUL DE MOSTENITOR IN CARE SINT STIPULATE BUNURILE MOBILE SI IMOBILE

INTREBARE
INTABULAREA ESTE TRECUTA IN CARTEA FUNCIARA ODATA CU ELIBERAREA -CERTIFICATULUI DE MOSTENITOR
CE PASI LEGALI TREBUIESC URMATI PENTRU A CERE NOTARIATULUI TERITORIALDE STAT -EXTRASUL DE CARTE FUNCIARA
TREBUIESC PLATITE TAXE
SE POATE TRANSMITE EXTRASUL PRIN POSTA CELUI CARE IL SOLICITA
PENTRU RASPUNS SI ALTE DETALII VA MULTMESC ANTICIPAT
CU O DEOSEBITA STIMA PENTRU TOTI
TEO
Cel mai recent răspuns: teosielena@yahoo.com , utilizator 12:22, 9 August 2010
mergeti la notar faceti o cerere pt eliberarea unui extras de carte funciara. taxa de eliberare e modica.
In primul rand, ce fel de extras de carte funciara doriti? Sau, altfel, spus, ce anume doriti sa faceti? Asta deoarece exista doua tipuri de extrase de carte funciara, respectiv extrasul de carte funciara pentru informare - se poate solicita de oricine si are strict valoare informativa si extrasul de carte funciara pentru autentificare - se solicita numai prin intermediul unui notar public si este utilizat la perfectarea de acte translative de proprietate.
Asadar, daca doriti doar sa aflati ce este inscris in cartea funciara, puteti solicita si personal acest extras de carte funciara pentru informare. Tariful pentru eliberarea sa este de 20 de lei pentru fiecare numar cadastral si DA, se poate trimite si prin fax.
shaiwa2003 a scris:

In primul rand, ce fel de extras de carte funciara doriti? Sau, altfel, spus, ce anume doriti sa faceti? Asta deoarece exista doua tipuri de extrase de carte funciara, respectiv extrasul de carte funciara pentru informare - se poate solicita de oricine si are strict valoare informativa si extrasul de carte funciara pentru autentificare - se solicita numai prin intermediul unui notar public si este utilizat la perfectarea de acte translative de proprietate.
Asadar, daca doriti doar sa aflati ce este inscris in cartea funciara, puteti solicita si personal acest extras de carte funciara pentru informare. Tariful pentru eliberarea sa este de 20 de lei pentru fiecare numar cadastral si DA, se poate trimite si prin fax.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locuinta criss1122 criss1122 Cat este tariful pentru a trece un apartament de pe un nume pe altul? (vezi toată discuția)
Cine poate cere extras de carte funciara? kikison kikison Buna, Am o prietena, care domiciliaza in provincie si care a facut un antecontract acum vreo luna - este proprietara unui apartament - iar cumparatorul a ... (vezi toată discuția)
Intabulare b.stefan78 b.stefan78 Am facut la notar succesiunea pentru un teren,am primit de la el si actele. Intrebarea mea ar fi :ce urmeaza dupa aceea? cum e cu intabularea? cine o face? ... (vezi toată discuția)