Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat va rog

am cumparat o locuinta de la cfr situata in incinta unei halte constand in 4 camere unde am locuit impreuna cu fiica mea in varsta de 15 ani.In jurul orelor 24 in data de 4 aug 2010 am iesit din casa din cauza latratului catelului meu am iesit apoi din curte si am vazut o persoana pitita langa gard care a rupto la fuga in sosea unde se auzea vocea altor persoane dar fiind intuneric si invitat cu vorbe dulci si amenintari am facut cale intoarsa in curte.Au inceput sa zboare pietre si o bota peste gard in directia mea si a casei iar atunci am pornit masina mea si am iesit cu farurile aprinse in sosea pt a vedea cine face asta.Acolo erau 5 persoane care au fugit iar eu mam luat dupa ei sa le vad fata insa ei au intrat intro curte si eu am iesit in marsalier de pe acea ulita apoi am mers la paznicul satului sai spun sa sune la postul de politie unde un sef de post plictisit nu prea se da scos din casa si atunci am sunat la 112.In timp ce relatam povestea la 112 cei cinci sau intors cu pari si mi-au ologit masinuta astfel:parbriz fata spart portiere infundate capota fata spate infundate-.si in sfarsit a venit si politistul care mia luat o declaratie si ma trimis la nani:((A doua zi a urmat poze la masina si o reclamatie la post.In ziua de 6 08 2010 in jurul orei 16 au inceput iar pietrele sa zboare inspre casa mea impreuna cu injuraturi amenintari cu moartea si cu faptul ca imi vor viola fetita pana dimineata.Iar am sunat la acelasi politist care a venit sa calmeze spiritele moment in care iam spus ca cocoloseste infractorii si nu face nimic pt siguranta noastra si am urcat fetita im masina si am duso la adapost in alt loc apoi am luat 4 tineri sa mearga cu mine sami iau cateva lucruri din casa mea pt ca imi era frica singur:(.Ajunsi in fata casei mele am constatat aproximativ 15-18 tineri care stau jos beau alcool si ne privesc cu dragX-(.Nam mai avut curaj sa intru in curte si am intors masina oprind pe margina drumului moment in care unul din cei care miau altoit masina a venit si ma invitat sa cobor sa vb.Am facut cativa pasi cu el si am inteles ca incerca sa ma distanteze de masina asa ca am privit inapoi si am vazut cum ceilalti se apropiau.am urcat repede in masina am pornit motorul si atunci a pornit un bombardament cu pietre,sticle doze cu bere iar unii incercau sami traga pasagerii pe geam moment in care am improscat cu un sprey lacrimogen si am demarat plecand de pe loc de data asta fara luneta spate si altele dar am scapat toti.Iar am mers la politie iar declaratii si cam atat.Insa eu nu ma mai pot intoarce la casa mea sa locuiesc si nici la serviciul meu pt ca eu verific linia de cale ferata zilnic trecand exact prin localitatea asta si fara posibilitati de transfer lucrand singur.Motivul lor banuiesc ca este un carciumar care nu are wc la crasma iar betivii foloseau wc-ul garii pe care eu l-am inchis la ordinul sefului meu neavand cine-i curata si ar mai fi si faptul ca eu sunt strain si nu am pe nimeni acolo.CE MA SFATUITI?:((:sorry:Va multumesc ca ati suportat sa va stresez cu problema mea
si in ce stadiu se afla plangerile dvs acum la politie?
Domnul politist a spus ca acum va ancheta situatia apoi va trimite dosarul procurorului si ma pus sa semnez doua procese verbale si cam atat
va sugerez sa va angajati un avocat care va poate reprezenta si care poate prin cai legale sa incerce sa accelereze putin mersul anchetei.
considerati ca exista posibilitatea sa pot cere daune astfel incat sa plec de acolo si sa pot incepe o noua viata in alta parte_?Viata in acea comunitate ar fi imposibila.sunt gata sa renunt la casa si serviciu pt siguranta familiei mele.un ultim raspuns va rog si va multumesc pt amabilitate
In faza aceasta a cercetarii penale, daca ea exista totusi, nu ar trebui neeaparat un avocat... Parerea mea! Spre exemplu, am formulat o plangere prealabila impotriva unei persoane fizice inca din 6 martie a.c. si de atunci nu am primit niciun rezultat. Evident, ca urmeaza sa fac o revenire pe acea problema sa vad in ce stadiu se afla cercetarea, daca aceasta s-a pus in miscare. Ideea este ca, in general, organele judiciare de cercetare penala nu prea respecta ceea ce este prevazut in procedura penala, mai exact nu-si fac datoria fata de cetatean. Oare, un avocat ce ar putea face in plus, daca organul nu-si face datoria?