Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract vanzare cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager

In cazul incheierii unui contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere si uzufruct viager in cazul in care cumparatorul este casatorit ce drepturi are sotul/ sotia acestuia ? Dar in cazul unui contract de donatie cu acelesi clauze/
in ambele cazuri sotul are un drept de 1/2 din bun.
In cazul donatiei lucrurile pot sta diferit daca doinatorul nu doneaza ambilor soti ci doar unuia, bunul acela devine bunul propriu al donatarului.
Multumesc pentru raspuns .
As mai avea o intrebare . Cum se transmit/ succed obligatiile care revin din contractul de donatie cu intretinere daca aceasta se face doar catre unul din soti.