Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

in cat timp se deschide succesiunea?
cine deschide succesiunea?
unde si cat costa?
termenul legal de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la data decesului.
mergeti la notar daca va numarati printre succesori.
costurile difera functie de marimea si valoarea masei succesorale
Termenul de acceptare e de 6 luni, socotit de la data decesului. In acest termen trebuie sa te duci la notar si sa declari ca accepti succesiunea.
Deschiderea succesiuni are loc la data decesului, dezbaterea ei e altceva, si nu exista termen limita. Totusi, taxele sunt mai mici daca dezbati succesiunea in primul an.
Competenta dezbaterii succesiunii apartine notarului din localitatea unde se afla imobilele din masa succesorala, sau de la domiciul defunctului, daca nu sunt imobile. Daca sunt mai multi notari, oricare din ei, iar in Bucuresti notarii din orice sector au competenta pe tot municipiul.
Notarul va spune exact ce trebuie sa faceti.

Succesiunile se deschid prin moarte.
Probabil va referiti la dezbaterea succesiunii.

Mostenitorii incep procedura dezbaterii succesiunii printr-o cerere adresata notarului sau instantei.

Costurile sunt in functie de valoarea masei succesorale.
in sase luni de la data decesului.asa spune legea. insa daca nu aveti bani pt taxele notariale puteti sa o faceti si mai tarziu.
vreau sa ma lamuriti,se poate construi o casa noua in locul celei vechi fara sa fie dezbatuta succesiunea?
unul din mostenitori face asa ceva spunind ca construieste pe locul lui....
se poate fara succesiune,acte,autorizati?