Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cotizatiile sindicale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cotizatiile sindicale

lucrez la o unitate de stat si in urma cu 4 ani am constituit un sindicat.la inceput totul a fost bine cu liderul ales de noi dar de ceva vreme nu mai face nimic pt noi.strange o groaza de bani din cotizatii dar nu vrea sa ne spuna unde se duc acestia.cum putem face o verificare contabila ?exista vreo institutie a statului pe care o putem sesiza de anumite nereguli legate de banii stransi ?va aduc la cunostinta ca toti membrii de sindicat lucram in asistenta maternala imprastiati in tot judetul si nu ne cunoastem intre noi deci mai greu sa ne unim impotriva acestui lider.stima
pt verificarea activitatii contabile sindicatul are cenzori pe care ii plateste sa faca aceste verificari;
fiind platiti de catre sindicat -rezultatul automat este favorabil presedintelui de sindicat;
Nu puteti cere alte controale decat daca s-ar comite o infractiune-ati putea face plangere penala ;
Va puteti in schimb retrage de la sindicat si nu mai trebuie sa cotizati.
Va puteti face alt sindicat sa va alegeti noi membri in care sa aveti incredere.
verificati statutul sindicatului
inregistrati la sindicat orice cerere doriti.
~ Conținut șters la cerere ~